Strona merytoryczna i techniczna portalu W polskim tłumaczeniu Content Management System to oprogramowanie, które przeznaczone jest do ułatwiania procesu tworzenia stron www. CMS daje również możliwość modyfikowania i odświeżania treści redakcyjnych. Jest to głównie możliwe, za pośrednictwem łatwego w obsłudze interfejsu, które z kolei skonstruowane są na bazie rozbudowanych stron z zależnymi od potrzeb systemu formularzami oraz modułami. Działanie platformy CMS polega głównie na odseparowaniu strony technicznej od treści merytorycznej portali. Treści te tworzone są przez redaktorów, którzy wprowadzają do systemu dane zapisywane później w specjalnej bazie. Na ostatnim etapie, zostają opublikowane za pośrednictwem systemu na wybranej witrynie sieciowej.

Dzięki temu, tworzenie stron www jest zdecydowanie łatwiejsze niż tych, tworzonych za pośrednictwem statycznych plików HTML. Jest to możliwe dzięki temu, że sam system nie bazuje na skomplikowanych algorytmach, a jedynie na szablonach. Jednak to nie oznacza, że nie ma możliwości modyfikacji wyglądu witryny, ponieważ współczesne szablony dają możliwość edycji samej struktury oraz są dostępne w kilku wersjach. Warto również zaznaczyć, że szablony to nie jedyne elementy na których bazuje CMS, ponieważ na system zarządzania treścią składają się również wspomniane już bazy danych, języki skryptowe. Dodatkowo CMS jest często wspomagany przez specjalne oprogramowanie znajdujące się na serwerze. Oprogramowanie CMS najczęściej można spotkać w formie oprogramowania client. Do wprowadzania danych używane są wtedy protokoły FTP. Te z kolei, można podzielić ze względu na rodzaj i funkcje.

Zarządzanie treścią na stronie internetowej Tu, wyróżnić należy systemy zarządzające dokumentami, wiedzą, zasobami cyfrowymi, obiegiem treści, treścią znajdującą się na stronie internetowej. Niemniej jednak, to nie jedyny podział CMS, ponieważ można go podzielić kierując się kryterium podziału na stronę techniczną. Do najpopularniejszych form należy zaliczyć Content Managment Framework. To strategia, której podstawą jest baza bibliotek, które są niezbędnym elementem CMS. Jednak ten wariant jest jednym z najbardziej zaawansowanym technicznie i wymagającym największego nakładu pracy. Kolejnym rodzajem, bazującym na szablonach, które są sterowane konsolą jest Page-based systems. Dodatkowo, spośród systemów zarządzających można wyróżnić te o modułowym charakterze, które dają możliwość swobodnego zarządzanie modułami oraz funkcjami systemów. Do obsługi małych obiektów zawierających informację z możliwością reprodukowania w określonych miejscach w witrynie służy Content Object Systems.